Wycieczki szkolne Opole
Zapraszamy na wycieczki szkolne do Opola. Opole to piękne miasto nad Odrą z bardzo bogatą historią, sięgającą jeszcze czasów Piastów. Pod koniec X wieku zostało przyłączone przez Mieszka I do Polski. Jak cały Śląsk Opole przechodziło na przestrzeni wieków z rąk do rąk, coraz to nowych władców. Dzisiejsze Opole to przede wszystkim stolica Polskiej Piosenki, pierwszy festiwal zorganizowano w 1963 roku. Festiwal oprócz promowania polskich talentów, doskonale wypromował również samo miasto na arenie krajowej i nie tylko.
W 1998 roku kilka tysięcy Opolan skutecznie manifestowało pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego przeciwko rządowym planom likwidacji województwa opolskiego. Wizja włączenia go w obszar regionu Górnego Śląska nie ziściła się, dzięki temu miasto zaczęło się szybko rozwijać. Nikt dzisiaj nie żałuje tej decyzji.
Wycieczki szkolne do Opola
Pod względem turystycznym Opole staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem. Miejscowe atrakcje zachęcają do zwiedzenia miasta, najlepiej z przewodnikiem. Aczkolwiek tak bardzo popularna Wieża Piastowska i amfiteatr raczej nie należą do najładniejszych obiektów w mieście. Dlatego warto tu przyjechać, by przekonać się iż są jeszcze inne ciekawe zabytki w Opolu. Na przykład okazała Katedra czy przepiękna Starówka z Ratuszem z połowy XIV wieku.
Popularnym miejscem jest też Wzgórze Uniwersyteckie, nazywane Opolskim Akropolem. Powstał tu Skwer Artystów z ławeczkami i rzeźbami słynnych Polaków. Z wyróżniająca się rzeźbą Cztery Pory Roku.
Ale Opole to nie tylko zabytki, mogą się tu podobać zielone, urocze miejsca, jakich tu wiele. Na przykład oaza ciszy i spokoju – Wyspa Bolko, gdzie prócz zielonych ścieżek odwiedzić można robiący wrażenie Ogród Zoologiczny.
Warto też przejść się nad rzekę, przy ulicy Piastowskiej, by zobaczyć słynną Opolską Wenecję – czyli rząd kolorowych kamieniczek odbijających się efektownie w tafli wody. Bardzo interesująca jest Wyspa Pasieka z Wieżą Piastowską, nowym Muzeum Festiwalu Piosenki Polskiej oraz Stawem Zamkowym.
Niezmiernie ciekawym miejscem jest Kościół św. Trójcy. Budowla łączy w sobie elementy gotyckie, renesansowe i barokowe. Uwagę przykuwa bogato zdobiony ołtarz z obrazem nawiązującym do nazwy świątyni. Ważniejsze są tu jednak jego podziemia. Pochowano tu bowiem Piastów Opolskich, w tym między innymi Elżbietę – wnuczkę Władysława Łokietka . W krypcie zachowało się też jedno z najstarszych malowideł ściennych na Śląsku, przedstawiające XIV wieczną scenę ukrzyżowania Jezusa.
Muzeum Wsi Opolskiej
Zwiedzanie Opola to świetny pomysł na wycieczkę szkolną, przyjeżdża ich tutaj sporo. Zwłaszcza do Muzeum Wsi Opolskiej . Muzeum od początku swej działalności zajmuje się popularyzacją dawnej i współczesnej kultury ludowej regionu w środowisku dzieci i młodzieży szkolnej. Organizowane tu zajęcia przybliżają uczestnikom wycieczki obraz życia w dawnej wsi śląskiej. Dzięki temu uczniowie zgłębiają wiedzę nieco inaczej niż w szkole. W bezpośrednim kontakcie z eksponatami muzealnymi, twórcami ludowymi, uczestnicząc min. w wypieku chleba, wyplataniu koszy wiklinowych itd.
Dzięki ciągle rozwijającej się bazie noclegowej i gastronomicznej Opole jest też celem imprez integracyjnych oraz spotkań biznesowych. Kto jeszcze nie był w Opolu, koniecznie musi tu zajrzeć.
Nasze propozycje:
Wycieczka szkolna Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach i Opole – 1 dzień