Wycieczki szkolne do Krakowa
Zapraszamy na wycieczki szkolne do Krakowa. Kraków to najbardziej rozpoznawalne polskie miasto na świecie. Na każdym kroku czuć jego długą i bogatą historię. Dawna stolica i siedziba polskich królów jest obecnie jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce.
Zobacz nasze propozycje:
Zielona szkoła Kraków, Ojców, Wieliczka – 5 dni
Wycieczka szkolna Kraków, Oświęcim, Wieliczka – 3 dni
Wycieczka szkolna Kraków, Bochnia, Ojców – 3 dni
Wycieczka szkolna Kraków, Ojców, Wieliczka – 3 dni
Wycieczka szkolna do Krakowa – 2 dni
Wycieczka szkolna do Krakowa – 1 dzień
Może się pochwalić największym ruchem turystycznym w skali naszego kraju. Niezliczone zabytki i wydarzenia kulturalne przyciągają co roku rzesze turystów z wszystkich zakątków globu. Jest to obowiązkowy cel każdej wycieczki szkolnej. W sezonie Kraków jest bardzo zatłoczony i głośny, miasto praktycznie nie zasypia. Aby móc podziwiać jego piękno w większym spokoju należy tu przyjechać wczesną wiosną lub jesienią.
Współczesny Kraków jest ważnym ośrodkiem kulturowym i akademickim. Od zawsze walczy w tych dziedzinach z Warszawą, raczej z dobrym skutkiem. Olbrzymia baza noclegowa i gastronomiczna sprawia, że Kraków jest miastem przystępnym dla wszystkich, zarówno tych szukających przygód jak i odpoczynku. Niepowtarzalny klimat panujący w Krakowie sprawia, że ciężko uwolnić się spod jego uroku. Każdy szanujący się turysta musi koniecznie spędzić w Krakowie kilka dni, a i tak będzie jeszcze wiele razy wracał.
Kraków zachwyca, Kraków oczarowuje, Kraków inspiruje!
Wycieczki szkolne do Krakowa – Sukiennice
Są jednym z symboli Starego Miasta oraz atrakcją, której odwiedzające Kraków wycieczki szkolne bardzo chętnie poświęcają swój czas. Sukiennice są obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki szkolnej po tym mieście, są też miejscem, w którym można nabyć ciekawe pamiątki i regionalne wyroby. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku? Dlaczego każdy przewodnik miejski poświęca tak wiele uwagi tej budowli?
Fascynacja autorów przewodników turystycznych Sukiennicami jest w pełni uzasadniona. Ta budowla to cenny zabytek oraz ciekawe dzieło sztuki, którym z pewnością warto się zainteresować. Choć swą obecną formę Sukiennice zawdzięczają głównie renowacji przeprowadzonej w XIX wieku, ich historia zaczyna się w 1257 roku. Wtedy to, wraz z lokacją miasta, wytyczony został rynek. Pełnić miał on m. in. rolę placu handlowego, zatem wzniesienie obiektu, które mogłoby służyć kupcom, stało się jednym z priorytetów. A że głównym produktem sprzedawanym w powstającej tu hali targowej było sukno, nazwa Sukiennice szybko przylgnęła do tego obiektu.
Krótka historia
Pierwotnie gotyckie Sukiennice stały się z czasem jedną z perełek renesansowej architektury na ziemiach polskich. W czasach Zygmunta Augusta hala ta zostaje przebudowana, a pracami związanymi ze zmianą jej wyglądu kieruje Jan Maria Padovano. Attyka, maszkarony oraz rzędy kramów – takim wyglądem Sukiennice zachwycają nas do dziś, choć jeszcze w połowie XIX wieku przeprowadzono ich gruntowny remont. Pracami kierował wówczas Tomasz Pryliński, dzięki któremu Sukiennice wzbogaciły się m. in. o reprezentacyjną klatkę schodową. W dziejach Sukiennic zmieniła się też rola, jaką miało tu pełnić pierwsze piętro. Dawniej korzystali z niego ci kupcy, którzy nie posiadali własnych kramów. Dziś w miejscu tym mieści się dział Muzeum Narodowego, a dokładniej – Galeria Malarstwa Polskiego.
Dziś niemal każdy przewodnik po Krakowie poleca nam wizytę w Sukiennicach – wyjątkowym miejscu, którego w czasie wycieczki po małopolskiej stolicy pominąć nie można. To ciekawy obiekt i dla miłośników architektury, i dla tych, których interesują pamiątki oraz kontakt z najciekawszymi dziełami polskich malarzy.
Wycieczki szkolne do Krakowa – Synagoga Stara
Stara Synagoga w Krakowie jest jednym z najcenniejszych zabytków, które przypominają o społeczności żydowskiej w Polsce. To jeden z tych obiektów, których w czasie wycieczki szkolne po grodzie Kraka nie można pomijać. Dlaczego?
Kazimierz, jako dzielnica od wieków zamieszkiwana przez liczną społeczność żydowską, może się pochwalić wieloma cennymi obiektami. Kraków znany jest z licznych bożnic i domów modlitwy, które przyciągają tu turystów z odległych zakątków świata. W gronie obiektów związanych z Żydami i ich życiem religijnym, wyjątkowo ważne miejsce odgrywa wspomniana już Stara Synagoga. Nie bez powodu. Jej wiek oraz architektoniczna forma to czynniki, dzięki którym staje się ona obiektem wyjątkowym.
Starą Synagogę wzniesiono przy ulicy Szerokiej, tuż przy dawnych murach miejskich Kazimierza. Synagoga ta jest ciekawym przykładem stylu renesansowego, choć w jej wyglądzie można też dostrzec wiele elementów architektury, typowych dla architektury gotyckiej. Detalem, który skutecznie przyciąga uwagę gości, jest główny portal prowadzący do wnętrza synagogi. Pochodzi on z XVI wieku i jest ciekawym przykładem stylu renesansowego.
Wnętrze świątyni
We wnętrzu synagogi znajdują się dwie sale. Główna sala to miejsce przeznaczone dla mężczyzn, mniejsza sala – to dawny babiniec. Sale te są obecnie udostępniane turystom, gdyż synagoga od wielu lat pełni rolę placówki muzealnej. Z tego też względu jest ona ważnym punktem w programie wycieczki dla tych wszystkich turystów, którzy w czasie zwiedzania krakowskiego Kazimierza chcą poszerzyć swe wiadomości na temat kultury żydowskiej. Co można zobaczyć w tym zabytkowym wnętrzu?
Stara Synagoga może się pochwalić ciekawymi malowidłami, w gronie których nie brak ciekawych dzieł sztuki z XVII wieku. Uwagę przyciąga tu również ciekawa szafa ołtarzowa, będąca wspaniałym przykładem stylu późnorenesansowego. Gotycko-renesansową formą zachwyca z kolei bima, pochodząca z drugiej połowy XVI wieku. W synagodze tej można również zobaczyć ciekawą ekspozycję dotyczącą miejscowych Żydów oraz zapoznać się lepiej z ich kulturą i tradycją. Dzięki takiej ekspozycji żydowski Kraków staje się miejscem wyjątkowo ciekawym, a wycieczki szkolne po terenie Kazimierza mogą się dla każdego stać wyjątkowo cenną lekcją historii.