Gross-Rosen i Strzegom
Obóz Gross-Rosen – powstał w sierpniu 1940 roku, w którym więźniowie przeznaczeni byli do pracy w miejscowym kamieniołomie granitu. Mordercza 12-godzinna praca w kamieniołomie, głodowe racje żywnościowe, brak należytej opieki lekarskiej, nieustanne maltretowanie i terroryzowanie więźniów zarówno przez załogę SS, jak i więźniów funkcyjnych powodowały duża śmiertelność, a KL Gross-Rosen był postrzegany jako jeden z najcięższych obozów koncentracyjnych.
Strzegom – miasto trzech gór i klasztorów. Mimo swej burzliwej przeszłości zachowało cechy zabytkowe, szczególnie jeśli chodzi o zabytki sakralne.
W programie wycieczki jednodniowej:
wyjazd spod szkoły, przyjazd do Rogoźnicy, wizyta w Muzeum Gross-Rosen: wystawy stałe i czasowe, makietę obozu, archiwalne dokumenty, historyczne zdjęcia, bramę obozową i wartownie strażnicze, kamieniołom – miejsce pracy więźniów, barak „francuski”, krematorium polowe, kuchnie więźniarską, przyjazd do Strzegomia: Kościół pw. Św. Piotra i Pawła Bazylika Mniejsza (największa i najpiękniejsza budowla gotycka na Dolnym Śląsku), Rynek, Ratusz, Wieża Targowa, średniowieczne mury obronne, łaźnie miejskie połączone z Domem Ludowym, czas wolny, powrót pod szkołę.
Warsztaty edukacyjne w Gross-Rosen:
Wariant I (czas trwania: ok. 2,5 godz.):
– przejście po terenie byłego obozu i ekspozycjach muzealnych z przewodnikiem,
– projekcja filmu historycznego przygotowanego w oparciu o wspomnienia i relacje byłych więźniów,
Wariant II (czas trwania: ok. 1,5 godz.):
– warsztaty edukacyjne (temat do wyboru):„Korespondencja więźniarska”, „Więźniowie KL Gross-Rosen i ich twórczość literacka”, „Egzekucje w KL Gross-Rosen”, „Eutanazja we współczesnym świecie na przykładzie obozu Gross-Rosen”, „Rewiry-szpitale obozowe”, „Obozowy posiłek w relacjach byłych więźniów”
Wariant III (czas trwania: ok. 4 godz.):
– przejście z przewodnikiem,
– projekcja filmu,
– wybrany warsztat edukacyjny
Ważne informacje:
– ogółem przez Gross-Rosen – obóz macierzysty i jego filie – przeszło około 125 000 więźniów, w tym również więźniowie nierejestrowani, przywożeni do obozu na egzekucję, np. 2 500 radzieckich jeńców wojennych,
– do najliczniejszych grup narodowościowych w kompleksie Gross-Rosen (obóz główny i jego filie) należeli Żydzi (obywatele różnych państw europejskich), Polacy oraz obywatele byłego Związku Radzieckiego,
– szacunkowa liczba ofiar obozu Gross-Rosen wynosi około 40 000 osób,
– od jesieni 1943 roku do lutego 1945 roku działał na terenie KL Gross-Rosen wychowawczy obóz pracy wrocławskiego gestapo (AEL), przez który przeszło 4 200 więźniów,
– w kościele parafialnym pw. Św. Piotra i Pawła w Strzegomiu na dzwonnicy znajduje się najstarszy pracujący dzwon w Polsce z roku 1318.