Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach i Opole
Opole – miasto, które bywa najbardziej atrakcyjne turystycznie pod koniec maja, gdy zamienia się w Stolicę Polskiej Piosenki, ale i przez cały rok wiele zabytków wartych jest odwiedzenia. Charakterystyczną Wieżę Piastowską i wizerunek opolskiego amfiteatru zna cała Polska. Podobny festiwal piosenki krajowej, starszy od opolskiego, urządzany jest jedynie w San Remo. Edyta Górniak, Michał Bajor, Paweł Kukiz to znani w całym kraju opolanie. Opole jest także areną Ogólnopolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska” i Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalkowych.
Muzeum Wsi Opolskiej – od początku swej działalności zajmuje się popularyzacją dawnej i współczesnej kultury ludowej regionu w środowisku dzieci i młodzieży szkolnej. Organizowane przez Muzeum zajęcia pozwalają uczniom nie tylko poznać Muzeum i jego zbiory, a także przybliżają obraz życia w dawnej wsi śląskiej. Dzięki temu dzieci pewne zagadnienia zgłębiają inaczej niż w szkole. W bezpośrednim kontakcie z eksponatami muzealnymi, twórcami ludowymi, uczestnicząc min. w wypieku chleba, wyplataniu koszy wiklinowych itp.
W programie wycieczki jednodniowej:
wyjazd spod szkoły w godz. porannych, przejazd do Bierkowic, wizyta w Muzeum: prawie 50 wiejskich zabytkowych budowli drewnianych, które są wyposażone i urządzone wewnątrz w oryginalne sprzęty, narzędzia i meble; a wszystko ulokowane pośród drzew, łąk i wiejskich ogródków warzywno-kwiatowych dzięki czemu zwiedzający mogą odpocząć i zrelaksować się. Następnie Opole, zwiedzanie miasta: Rynek, Ratusz, Amfiteatr, Wieża Piastowska (jedyna pozostałość po zamku zburzonym przez Niemców w latach 30. XX w). Pomnik pamięci boju o województwo Opolskie, Kościół Franciszkanów. Możliwa wizyta na Górze Św. Anny – Pomnik Historii, przyjazd pod szkołę.