Zielona Góra i Ochla
Zielona Góra – miasto umiejętnie łączące nowoczesność z tradycją. Na podwalinach skomplikowanej historii, która zdecydowała o wielokulturowości regionu, i wielowątkowej tradycji buduje się tu nową jakość.
Gdy zawitamy do Zielonej Góry, zobaczymy adaptowane na galerie i centra handlowe poniemieckie fabryczne budynki, eklektyczne budowle noszące znamiona wielu epok i stylów oraz malownicze parki. Stolica polskiego żużla, centrum przemysłu winiarskiego, unikatowego na skalę Polski. Organizator słynnych festiwali muzycznych, a zarazem miejsce o niebywałych walorach przyrodniczych.
Ochla – Muzeum Etnograficzne – na obszarze 13 ha zgromadzono i objęto ochroną ponad 60 zabytkowych obiektów architektury wiejskiej .Wśród nich dwa unikatowe: wieża winiarska z XVIII w. z Budachowa i najstarszy w Polsce drewniany obiekt mieszkalny z Potrzebowa z 1675 roku. Prezentowane tu są różne typy architektury ludowej czterech sąsiadujących ze sobą regionów etnograficznych: Zachodniej Wielkopolski, Dolnego Śląska, Wschodnich Łużyc, obszaru środkowo – lubuskiego oraz historycznej Bukowiny.
W programie wycieczki jednodniowej:
wyjazd spod szkoły w godz. porannych, przyjazd do Zielonej Góry, spacer po mieście z przewodnikiem. M.in. Rynek, Ratusz, Wieża Łazienna (Wieża Głodowa), Konkatedra św. Jadwigi (najstarszy zabytek Zielonej Góry), Park Winny z Palmiarnią. Muzeum Ziemi Lubuskiej: Muzeum Wina, Galeria witraży Marii Powalisz-Bardońskiej, Sala Zegarowa, Galeria piastowskich książąt Śląska Lubuskiego. Sztuka sakralna Śląska Lubuskiego, Galeria Tadeusza Kuntzego, Muzeum Zielonej Góry, Galeria Mariana Kruczka, Muzeum Dawnych Tortur, Galeria Złotego Grona, Wieża asymetryczna.
Następnie przejazd do Olchy, zwiedzanie Muzeum Etnograficznego: rzemiosło (szewstwo, garncarstwo, kowalstwo, stolarstwo, tkactwo), rolnictwo (młynarstwo, hodowla zwierząt gospodarskich, tradycyjne uprawy), szata roślinna skansenu (dydaktyczna ścieżka przyrodnicza prezentująca zróżnicowanie i bogactwo środowiska naturalnego), powrót pod szkołę.
Ciekawostki:
– w Muzeum Ziemi Lubuskiej można zobaczyć niezwykły eksponat, jeden z dwóch zachowanych w Europie – kamienie plotkarskie, zwane kamieniami hańby. W średniowieczu znajdowały się obok topora na wyposażeniu kata; osoby (ponoć głównie kobiety…) zajmujące się plotkarstwem i rzucaniem oszczerstw karane były publicznym noszeniem takich kamieni,
– w Zielonogórskiej Palmiarni znajduje się jeden z największych zegarów o drewnianej konstrukcji w Europie. KronoZegar to unikatowa konstrukcja zegara z kukułką, w całości wykonana z drewnianych oraz drewnopochodnych elementów. Przy budowie zegara opierano się na mechanizmie wykorzystywanym przy produkcji szwajcarskich zegarków, dzięki czemu ten ogromy zegar odmierza czas bardzo precyzyjnie; całość waży 2 tony i mierzy 10 m,
– niebywałą atrakcją Zielonej Góry jest najdłuższa w Polsce zjeżdżalnia wodna o długości 210 m,
– w Zielonej Górze można znaleźć nadzwyczajną fontannę zrobioną z czarnego grafitu, w formie pływającej kuli na której wygrawerowano mapę świata; w nocy zapala się magiczne światło, które dodaje uroku fontannie,
a ludzie wierzą, że rzucając monetę do wody ich marzenie na pewno się spełni.