Trzebnica i Milicz
W programie wycieczki jednodniowej:
Trzebnica – miasto położone we wschodniej części Wzgórz Trzebnickich. W pobliżu miasta na zboczach Winnej Góry odkryto najstarsze obozowisko ludzkie na terenie Polski datowane na 500 000lat. Pierwszy zapis dotyczący ” Trebnicy” pochodzi z 1132 r. Opactwo Cystersów – ufundowane w 1202r. przez Henryka Brodatego było pierwszym żeńskim klasztorem cysterskim na ziemiach polskich. Do jego powstania przyczyniła się również jego żona, św. Jadwiga, która zamieszkiwała tu pod koniec swojego życia.
Bazylika św. Jadwigi i św. Bartłomieja – z pierwotnej romańskiej budowli zachowały się zręby murów i 2 piękne portale oraz krypta św. Bartłomieja. Na uwagę zasługują też 2 kaplice: św Jadwigi z jej sarkofagiem z 1680r. i św. Jana z jej tumbą nagrobną.
Milicz – miasto położone nad rzeką Barycz, na pograniczu z Wielkopolską z Kościołem szachulcowym z 1709 r. pw św. Andrzeja Boboli. Park Krajobrazowy Dolina Baryczy – utworzony w 1996 r. Rzeka jest prawym dopływem Odry, a w jej dolinie znajdują się siedliska rzadkiego ptactwa wodnego.
„Stawy Milickie” – największy kompleks stawów w Europie z 800-letnią tradycją hodowli ryb, największy i najbardziej znany rezerwat przyrody w kraju, miejsce gniazdowania i żerowania wielu gatunków ptaków znajdujących się pod ochroną.