Ślęża
Ślęża – samotny i wyniosły, widoczny z bardzo daleka masyw Ślęży, ukryty często w chmurach i mgle posiadał i posiada magiczną moc. Przyciąga uwagę, budzi ciekawość, zmusza do podziwu i lęku, zadumy i czci. Warunki naturalne czyniły z niego w dalekiej przeszłości odpowiednią siedzibę dla duchów i bogów… Bogata przeszłość i jej pozostałości w połączeniu z bardzo ciekawą rzeźbą terenu, budową geologiczną, jedynymi lub unikatowymi w skali europy gatunkami flory i fauny, lasami (ze zwierzyną, grzybami i owocami leśnymi), a także doskonała woda i powietrze to główne walory tej tajemniczej Góry. Ślęża jest miejscem masowo odwiedzanym przez cały rok, stanowiąc doskonały punkt widokowy na Sudety (zwłaszcza pasmo Gór Sowich) i Nizinę Śląską z pobliskim Jeziorem Mietkowskim i nieco odleglejszym Wrocławiem.
W programie wycieczki jednodniowej:
wyjazd spod szkoły w godz. porannych, przyjazd na Przełęcz Tąpadła, Ślężański Park Krajobrazowy, krótkie zapoznanie z historią masywu Ślęży, legendami oraz fauną i florą. Wejście na szczyt Ślęży (718 m. n. p. m.) jednym z wybranych szlaków: szlak żółty – ok. 1 h, szlak niebieski – ok. 2 h, przerwa na szczycie: Niedźwiedź – starożytna rzeźba kultowa, krzyż milenijny z granitu postawiony w 2000 roku, kościół . pw. Nawiedzenia NMP, schronisko im. Romana Zmorskiego zbudowane w 1908 roku (obecnie Dom Turysty),RTCN Ślęża – Radiowo Telewizyjne Centrum Nadawcze Ślęża, wybudowane w 1958 roku z masztem anteny nadawczej z 1972 roku o wysokości 136 metrów, dwunastometrowa żelbetonowa wieża widokowa wzniesiona krótko przed II wojną światową dla celów kartografii, zejście na Przełęcz Tąpadła, ognisko oraz gry i zabawy na łonie natury, Kościółek Matki Bożej Dobrej Rady, powrót pod szkołę.
Ciekawostki:
– w przeszłości Ślęża stanowiła ważne centrum starosłowiańskich praktyk religijnych,
– jeśli na mapie połączyć liniami Ślężę, Wzgórze Lecha w Gnieźnie i Łysą Górę w Górach Świętokrzyskich powstanie prawie idealny trójkąt równoboczny z wierzchołkiem na Łysej Górze. Wszystkie te góry były bardzo ważnymi miejscami starosłowiańskiego kultu. Podobno w środku Łysej Góry znajdują się zalane wodą starożytne katakumby z grobami władców słowiańskich.
– Ślęża należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów Polskich i Korony Sudetów,
– znajdując się na szczycie góry warto pogłaskać Niedźwiedzia – starożytną rzeźbę kultową – podobno przynosi to szczęście i pomaga w spełnieniu życzeń…,