Wyjazdy integracyjne do Zamościa – Katedra
Wyjazdy integracyjne do Zamościa to super pomysł. Wśród wielu zabytków Zamościa nie sposób pominąć Katedry. Jest jedną z najpiękniejszych świątyń w Polsce oraz obiektem, którego w trakcie wycieczki po Zamościu nie można pominąć. Renesansowa katedra p. w. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła, to niezwykły zabytek.
Co warto wiedzieć na jego temat?
Katedra, którą może się pochwalić Zamość, stanęła pomiędzy miastem a rezydencją Zamoyskich. Wzniesiona w latach 80-tych XVI wieku, była dziełem Bernarda Moranda – człowieka, który zaprojektował Zamość jako „miasto idealne”, urzekające harmonią i renesansową formą. Kościół ten miał być z jednej strony formą podziękowania za wojenne sukcesy, jakie udało się osiągnąć hetmanowi Zamoyskiemu, z drugiej – miał pełnić rolę rodzinnego mauzoleum. W trójnawowej katedrze nie brak cennych dzieł sztuki.
Wiele pięknych obrazów można zobaczyć w prezbiterium, w którym uwagę przyciąga kolekcja XVII-wiecznych obrazów. Ich tematyka skupia się na najważniejszych wydarzeniach z życia św. Tomasza Apostoła. Przy barokowym ołtarzu głównym umieszczone zostały też piękne figury, przedstawiające świętych: Jana Chrzciciela, Piotra, Pawła i Jana Ewangelistę. Wizerunki św. Tomasza oraz Jezusa Chrystusa stały się z kolei ozdobą ołtarza głównego. Najstarszym i najważniejszym obrazem w katedrze jest jednak inne dzieło sztuki. To ikona Matki Boskiej Zamojskiej (Hetmańskiej), którą umieszczono po lewej stronie prezbiterium.
Zamojska katedra może się pochwalić pięknymi kaplicami, przy czym ta najważniejsza nazywana jest kapicą Zamoyskich lub kaplicą Ordynacką. To właśnie tu spoczywa założyciel miasta – hetman Jan Zamoyski oraz XIV ordynat –Tomasz Franciszek. W kaplicy tej widoczne są również portrety Jana Zamoyskiego oraz jego syna – Tomasza. Kolejna ważna kaplica to kaplica Świętych Relikwii. Ujrzeć tu można aż 35 relikwiarzy, które mają formę małych trumienek.
Najważniejsze dla mieszkańców relikwie, relikwie św. Jana Kantego i św. Tomasza Apostoła, są jednak przechowywanie nie w katedrze, lecz w pobliskim Muzeum Sakralnym. Chór muzyczny, kopia XVI-wiecznego obrazu Zwiastowanie NMP, którą z Włoch do Zamościa przywiózł Jan Sobiepan Zamoyski. Oraz dzwonnica z XVIII wieku – oto kolejne atrakcje, na które w trakcie zwiedzania zamojskiej katedry koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Zamość jest celem wielu imprez i wyjazdów firmowych. Podczas zabawy warto jednak pamiętać o historii tego pięknego miasta.