Opole

Stolica województwa opolskiego kusi turystów cennymi zabytkami oraz piękną okolicą. Tu, w dolinie Odry, każdy turysta znajdzie dla siebie wiele ciekawych ofert spędzenia wolnego czasu.

Najważniejsze zabytki Starego Miasta

W mieście, które może się pochwalić historią sięgającą XIII wieku, na brak ciekawych zabytków nie można narzekać. Z pewnością warto wybrać się na spacer po starówce, której sercem jest przepiękny Rynek. Otoczony ciekawymi kamienicami, może się pochwalić oryginalnym ratuszem oraz aleją, która przypomina o gwiazdach polskiej piosenki.

W pobliżu rynku czeka też na turystów jeden z najważniejszych zabytków architektury sakralnej na terenie województwa opolskiego, czyli katedra Podwyższenia Krzyża Świętego. Jej wysokie wieże są doskonale widoczne już z daleka, a w ogromnym wnętrzu kryją się cenne zabytki sztuki sakralnej. Warto tu zwrócić uwagę na kamienną chrzcielnicę z herbem Opola z XV wieku oraz na kaplicę, w której znajduje się oryginalny obraz Matki Boskiej Piekarskiej.

Kusi też Wzgórze Uniwersyteckie, zwane również Opolskim Akropolem. Na gości czekają tu dwie atrakcje: Uniwersytet Opolski oraz Kościół na Górce. Od strony Małego Rynku wzgórze zdobią zabytkowe rzeźby, takie jak przedstawienia czterech pór roku czy kolumna maryjna, natomiast wschodnia część wzgórza jest miejscem, gdzie znajdują się współczesne pomniki polskich artystów.

Dla miłośników polskiej piosenki ważnym punktem na mapie Opola jest wybudowany w 1963 roku Amfiteatr, przy którym mieści się Centrum Polskiej Piosenki. W pobliżu czeka też na turystów słynna Wenecja Opolska oraz jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta – Wieża Piastowska, będąca jedyną pozostałością po dawnym Zamku Piastowskim.

Dlaczego warto odwiedzić Opole?

Wycieczki po takich miastach jak Opole mogą każdemu dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Cenne zabytki, piękne budowle i atrakcje związane z muzyką to tylko część powodów, dla których warto odwiedzić stolicę województwa opolskiego.

Informacje praktyczne: