Jest jedną z największych atrakcji turystycznych na terenie województwa śląskiego oraz wizytówką Szlaku Orlich Gniazd. Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu to miejsce wyjątkowe, które warto odwiedzić z kilku względów. Piękna sceneria Jury Krakowsko-Częstochowskiej, ciekawa historia oraz imponujące ruiny, które można zwiedzać dzięki interesującej trasie turystycznej. Nie bez powodu Zamek Ogrodzieniec stanowi stały punkt w programach wielu wycieczek. Oto atrakcje, dzięki którym do Podzamcza koło Ogrodzieńca zagląda co roku tak wielu turystów. Co warto wiedzieć na temat zamku Ogrodzieniec? Dlaczego jego ruiny dla każdego z nas mogą się okazać wyjątkowo ważnym punktem w programie wycieczki po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej?
Historia zamku Ogrodzieniec w Podzamczu zaczyna się w połowie XIV wieku, kiedy to na wapiennym wzgórzu zaczęto budowę potężnego zamku obronnego. W początkach XV wieku, gdy Ogrodzieniec stał się własnością rodu Włodków, tutejszy zamek został znacznie rozbudowany, choć największe zmiany w jego wyglądzie nastąpiły w XVI stuleciu.
W tym okresie zamkiem Ogrodzieniec zarządzali Bonerowie – przedstawiciele możnego rodu z Krakowa. Jan Boner oraz jego bratanek, Seweryn, przemienili obronną warownię jurajską w jedną z najpiękniejszych budowli renesansowych w tej części kraju. Kolejnymi panami na zamku Ogrodzieniec byli Firlejowie, którzy w połowie XVII wieku sprzedali znacznie zniszczony przez Szwedów zamek Stanisławowi Warszyckiemu. Pan ten, znany jako wielki okrutnik i skąpiec, poświęcił kilkanaście lat swego życia na odbudowę zamku. W XVIII wieku zamkiem władali m.in. Męcińscy herbu Poraj oraz przedstawiciele rodu Jaklińskich. Podejmowane przez nich zabiegi nie były jednak w stanie uchronić zamku przed upadkiem.
Skutkiem coraz gorszego stanu technicznego tej budowli było jej ostateczne opuszczenie w początkach XIX wieku. Pozbawiony właściciela zamek niszczał, stał się też z czasem źródłem materiału budowlanego dla mieszkańców okolicznych miejscowości. Potężne ruiny zamku Ogrodzieniec zdołały jednak szczęśliwie przetrwać do naszych czasów, co więcej – dla Aleksandra Janowskiego stały się inspiracją do założenia Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.
To m.in. dzięki niemu zaczęto się interesować ochroną zabytków oraz przemienianiem ich w atrakcje turystyczne. Sam zamek Ogrodzieniec już w latach 70-tych XX wieku zaczął przyciągać trasą turystyczną, dzięki czemu stał się popularnym celem niejednej wycieczki. Dziś na turystów odwiedzających tę część Jury Krakowsko-Częstochowskiej czeka nie tylko zamek, ale i inne atrakcje. Pobliski gród na Górze Birów, park pełen miniaturowych zamków jurajskich oraz imprezy o charakterze historycznym – wszystko to sprawia, że zamek Ogrodzieniec od lat jest jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie województwa śląskiego.
Zamek Ogrodzieniec to nie tylko wspaniałe ruiny i fascynująca historia, ale również miejsce, które oferuje wiele atrakcji dla całych rodzin i grup zorganizowanych. Liczne wydarzenia historyczne, turnieje rycerskie oraz pokazy multimedialne sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.