Zamek Rabsztyn to jedna z ciekawszych budowli obronnych na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Wraz z innymi twierdzami tworzy tak zwany Szlak Orlich Gniazd. Bliskość Olkusza sprawia, że jest on jednym z najchętniej odwiedzanych przez wycieczki zamków, znajdujących się na Szlaku Orlich Gniazd. Wzniesiony na wapiennej skale jest doskonale widoczny już z daleka, a samo wzgórze zamkowe stanowi doskonały punkt widokowy.
Zamek Rabsztyn, zwany pierwotnie „Kruczą Skałą”, był w swych dziejach świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Związany z postacią słynnego Spytka z Melsztyna, stał się miejscem wielkiego starcia z wojskami Maksymiliana Habsburga w 1587 roku. Trwający wówczas konflikt o tron między Habsburgiem a Zygmuntem III Wazą stał się jednym z najważniejszych wydarzeń na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W Rabsztynie udało się powstrzymać Maksymiliana, a największym bohaterem tej potyczki został kozak, płk. Gabriel Hołubek – dowódca zamkowej załogi. Aby dowiedzieć się więcej szczegółów związanych z historią tego miejsca go trzeba zwiedzać z przewodnikiem.
Najstarszą częścią zamku jest zamek górny, istniejący najprawdopodobniej już w XIII wieku. Kamienna wieża obronna (a raczej jej pozostałości) i przylegające do niej budynki mieszkalne do dziś są dobrze widoczne. Dostrzec można też fragmentu murów zamku górnego, które widoczne są na najwyższej skale zamkowego założenia. Podobnie jak większość zamków na Jurze, tak i zamek w Rabsztynie został wzmocniony i rozbudowany w czasach Kazimierza Wielkiego. W tym czasie stał się on własnością Melsztyńskich, którym przypisuje się dalszą rozbudowę zamku i stworzenie tzw. zamku średniego.
W czasach Tęczyńskich zamek w Rabsztynie znów został rozbudowany, a najciekawszą pamiątką z tego okresu jest zamek dolny, otoczony widoczną do dziś fosą. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest wspaniała brama wjazdowa, którą dziś turyści mogą wejść na zamkowy dziedziniec – udostępniony do zwiedzania dzięki licznym pracom związanym z zabezpieczeniem ruin. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na doskonale widoczne mury, będące pozostałością po renesansowym pałacu. Kolejna atrakcja znajduje się u stóp zamkowego wzgórza. To dwór starościński, w którym zamieszkali właściciele Rabsztyna w XVIII wieku, kiedy to zamek zaczął popadać w coraz większą ruinę.
Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” oraz Bractwo Rycerskie dbają o to, by turyści zaglądali tu jak najczęściej. Udostępnienie ruin oraz organizacja ciekawych imprez o historycznym charakterze sprawiają, że w Rabsztynie można połączyć świetną zabawę z lekcją historii. Malownicza okolica sprawia, że i miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą tu spędzać czas w ciekawy sposób, a na nudę nikt w tym miejscu narzekać nie może. Kuszą też legendy, związane z zamkowymi tunelami (ponoć prowadzą one aż do Olkusza) oraz rycerzami, którzy mają czuwać w jego podziemiach. Zamek Rabsztyn to cel wielu wycieczek szkolnych i imprez firmowych. Zawdzięcza to swojemu niepowtarzalnemu klimatowi.
Adres:
Zamek Rabsztyn, ul. Zamkowa, 32-300 Olkusz
Godziny otwarcia:
Ceny biletów:
Kontakt:
Parking:
Bezpłatny parking znajduje się w pobliżu wejścia na teren zamku.
Dojazd:
Atrakcje dodatkowe:
Strona internetowa:
www.zamekrabsztyn.pl